Проектна діяльність Інституту

Практичні результати діяльності ІВЕ НАН України в сфері проектних робіт

Оперативна діяльність ІВЕ НАН України в сфері проектних робіт почалася в 2006 році, коли інститутом була отримана Державна ліцензія на господарську діяльність у будівництві, пов’язану із створенням об’єктів архітектури. Після скасування ліцензування у сфері проектних робіт, фахівці Інституту отримали необхідні відповідні кваліфікаційні сертифікати. В інституті створено проектну групу, в яку входять сертифіковані спеціалісти і провідні наукові фахівці.

В рамках виконання державної Програми, фахівці ІВЕ НАН України брали участь в розробці проектів по створенню вітряних електричних станцій, в тому числі на керівних посадах:

  • проект будівництва вітрової електростанції «Судакська ВЕС» в м Судак, АР Крим потужністю 6 МВт. Побудована в 2001 році;
  • проект будівництва вітрової електростанції «Тарханкутська ВЕС» в м. Чорноморське, АР Крим потужністю 70 МВт. Побудовано три черги в 2001 — 2010 роках;
  • проект будівництва вітряної електростанції «Трускавецька ВЕС» в м. Борислав, Львівська область, потужністю 55 МВт. Побудована пілотна черга в 1997 році;
  • проект будівництва вітряної електростанції «Новоазовська ВЕС» в м. Маріуполь, Донецька область, потужністю 50 МВт. Побудовано дві черги в 1998 — 2005 роках;
  • проект будівництва вітряної електростанції «Сакська ВЕС» в м. Мирний, АР Крим, потужністю 50 МВт. Побудовано дві черги в 1998 — 2005 роках;
  • проект будівництва вітряної електростанції «Прісноводненська ВЕС» в м. Щолкіно, АР Крим, потужністю 55 МВт. Побудована одна чергу в 2007 році;
  • проект будівництва вітряної електростанції «Сиваська ВЕС» в м. Чаплинка, Херсонська область, потужністю 25 МВт. Побудовано дві черги в 2008 році;
  • проект будівництва «Східно-Кримської ВЕС» в м Щолкіно, АР Крим, потужністю 100 МВт. Побудовано дві черги в 2007 році.

В області прикладних розробок інститутом було розроблено та впроваджено проекти з використанням ВДЕ, серед яких:

  1. Розроблено проект комплексної енергосистеми на базі ВДЕ для енергопостачання споруд острова Тузла (виконувався за рішенням Президента України і Кабінету Міністрів України).
  2. Розроблено техніко-економічне обґрунтування комплексної системи енергозабезпечення військового санаторію в м Судак (на базі відновлюваних джерел енергії).
  3. Розроблено проект та впроваджено «Установку демонстраційну геотермальну на основі теплового насоса — ГТП-15-1» в Національному Ботанічному саду НАН України ім.М.М. Гришка.
  4. У грудні 2011 р. розроблена робоча документація проекту будівництва ФЕС у Тернопільській області потужністю 4,15 МВт. Документація успішно пройшла експертизу спеціалістів USELF/ЕБРР.
  5. В 2013р. проектна група ІВЕ НАН України виконала роботи з розробки проектної документації для ФЕС у Черкаської області встановленою потужністю 2 МВт.
  6. У 2013р. проектною групою ІВЕ НАН України розроблена робоча документація для проекту «Впровадження раціонального споживання енергії з використанням сучасних високоефективних технологій Panasonic, Sanyo та Daikin (Японія) на території ДПУ «Міжнародний дитячий центр «Артек». Проект будівництва «СЕС Артек» розроблявся за участі компанії NISSIN Electric Co., Ltd (Японія). Площадка електричної станції знаходиться на території Міжнародного дитячого центру «Артек», в смт. Гурзуф, Автономна республіка Крим.

Вперше в Україні, на сонячній станції «СЕС Артек» впроваджувалась комп’ютерна система візуалізації роботи промислової сонячної електростанції та інтерактивного обміну інформацією з довгостроковою базою даних. Комп’ютерна система призначена для візуалізація процесів та отриманих результатів роботи сонячної електричної генерації, з виводом їх на широкоформатні екрани з метою навчання учнів школи засобам використання  відновлюваної енергетики та залучення підростаючого покоління до реалізації програм зменшення шкідливих викидів в навколишнє середовище. Проект будівництва «СЕС Артек» пройшов експертизу у державній організації ДП «Укрдержбудекспертиза». ІВЕ НАН України виконував авторський нагляд за будівництвом об’єкту. На об’єкт, згідно проектної специфікації, було поставлено фотоелектричне та електротехнічне обладнання. Були виконанні значні обсяги будівельних робіт. Але у зв’язку з анексією Криму будівельні роботи були зупинені.

  1. В листопаді 2015р. було розроблено попереднє техніко-економічне обґрунтування проекту будівництва фотоелектричної станції встановленою потужністю 5 МВт в Житомирській області.
  2. З квітня 2016р. по червень 2017р. проектна група ІВЕ НАН України розробляла проектну документацію, здійснила авторський нагляд та проводила супровід Замовника на всіх етапах реалізації (від початку до отримання зеленого тарифу і запуску об’єкту) першого у м. Києві промислового проекту фотоелектричної станції на дахах будівель приватного підприємства потужністю 105 кВт.
  3. У травні 2018р. було розроблено скорочений техніко-економічний розрахунок проекту будівництва фотоелектричної станції встановленою потужністю 7,8 МВт в Васильківському районі.
  4. Протягом 2017-ого та 2018-ого років, проектна група виконувала роботи з реалізації кількох проектів фотоелектричних станцій в Херсонській області для французько-українського замовника, в тому числі: підбір площадок, організацію робіт із відведенням вибраних земельних ділянок, розробки схем підключення та подання документів на отримання ТУ на приєднання до мереж..
  5. У червні 2020р. для Міжнародного благодійної організації «Фонд Східна Європа» виконано аналіз та перевірено розрахунок прийнятих рішень кріплення фотоелектричних модулів на фасаді будівлі в рамках «Створення інформаційної платформи з енергоефективності в Україні та проведення показової комплексної реновації будівлі Мінрегіону України» за адресою вул. Велика Житомирська, 9, Корпус Б., м. Києва» та надано відповідний експертний висновок.

У сфері вітроенергетики фахівці ІВЕ НАН України виконували весь комплекс робіт по обґрунтуванню і організації будівництва вітряних електричних станції (ВЕС), в тому числі:

  • вибір площадок для розташування ВЕС з урахуванням: вітрового енергетичного потенціалу майданчики, можливості підключення ВЕС до енергосистеми України, вирішення земельних питань та вивченні відсутності екологічних перешкод;
  • довгостроковий прогноз виробництва електроенергії на площадці ВЕС заданими моделями ВЕУ.

На замовлення іноземних інвесторів фахівці ІВЕ НАН України брали участь в розробці наступних проектів ВЕС:

  • проекту будівництва вітряної електростанції «Сонячна долина», потужністю 100 МВт в м Судак, АР Крим;
  • проекту будівництва «Західно-Кримської ВЕС» потужністю 250 МВт в АР Крим;
  • проекту будівництва «Південно — Української ВЕС» потужністю 300 МВт в м. Очаків Миколаївської області.

Кваліфікованими спеціалістами ІВЕ НАН України було проведено роботи з енергетичного аудиту будівель/підприємств, серед яких – спеціалізованого клінічного санаторію «Перемога» Міністерства соціальної політики України. За результатами аудиту систем електропостачання та освітлення, систем опалення, гарячого водопостачання та вентиляції, огороджувальних конструкцій, систем водопостачання та водовідведення визначено загальну економію в обсязі 2709386,00 тис. грн./рік, або 56,3% витрат санаторію на споживання паливно-енергетичних ресурсів.


З питань отримання додаткової інформації та консультації, просимо звертатись за контактами:

Тел.: +38 (044) 206-28-09,

Моб. тел.: +38 (067) 509-88-48; +(38 050) 565 75 52;