Проектна діяльність Інституту

Практичні результати діяльності ІВЕ НАН України в сфері проектних робіт

В рамках виконання державної Програми будівництва ВЕС, за завданням Уряду України, фахівці ІВЕ НАН України в якості субпідрядників в інших проектних організаціях брали пряму участь в розробці проектів по створенню вітряних електричних станцій, в тому числі на керівних посадах:

 • проект будівництва вітрової електростанції «Судакська ВЕС» в м Судак, АР Крим потужністю 6 МВт. Побудована в 2001 році;
 • проект будівництва вітрової електростанції «Тарханкутська ВЕС» в м. Чорноморське, АР Крим потужністю 70 МВт. Побудовано три черги в 2001 — 2010 роках;
 • проект будівництва вітряної електростанції «Трускавецька ВЕС» в м. Борислав, Львівська область, потужністю 55 МВт. Побудована пілотна черга в 1997 році;
 • проект будівництва вітряної електростанції «Новоазовська ВЕС» в м. Маріуполь, Донецька область, потужністю 50 МВт. Побудовано дві черги в 1998 — 2005 роках;
 • проект будівництва вітряної електростанції «Сакська ВЕС» в м. Мирний, АР Крим, потужністю 50 МВт. Побудовано дві черги в 1998 — 2005 роках;
 • проект будівництва вітряної електростанції «Прісноводненська ВЕС» в м. Щолкіно, АР Крим, потужністю 55 МВт. Побудована одна чергу в 2007 році;
 • проект будівництва вітряної електростанції «Сиваська ВЕС» в м. Чаплинка, Херсонська область, потужністю 25 МВт. Побудовано дві черги в 2008 році;
 • проект будівництва «Східно-Кримської ВЕС» в м Щолкіно, АР Крим, потужністю 100 МВт. Побудовано дві черги в 2007 році.

В області прикладних розробок інститутом було розроблено та впроваджено проекти з використанням ВДЕ, серед яких:

 1. Розроблено проект та впроваджено вітро — фотоелектричну енергосистему для електропостачання маяка і інших споруд на Тендрівській Косі.
 2. Розроблено та впроваджено проект ветро — дізельної енергосистеми для енергозабезпечення споруд острова Зміїний.
 3. Розроблено проект комплексної енергосистеми на базі ВДЕ для енергопостачання споруд острова Тузла (виконувався за рішенням Президента України і Кабінету Міністрів України).
 4. Розроблено техніко-економічне обґрунтування комплексної системи енергозабезпечення військового санаторію в м Судак (на базі відновлюваних джерел енергії).
 5. Розроблено проект та впроваджено «Установку демонстраційну геотермальну на основі теплового насоса — ГТП-15-1» в Національному Ботанічному саду НАН України ім.М.М. Гришка.
 6. Розроблено та побудовано кілька теплових пунктів на геотермальних свердловинах для теплопостачання об’єктів соціально-культурного та сільськогосподарського призначення (с. Медведівка, с. Янтарне (АР Крим) та ін.).
 7. Розроблено проект і впроваджена система теплопостачання на основі сонячних колекторів з концентраторами (м. Переяслав-Хмельницький, урочище «Бурлівщина») та інші проекти енергосистем на базі відновлюваних джерел енергії.

У сфері вітроенергетики фахівці ІВЕ НАН України виконували весь комплекс робіт по обґрунтуванню і організації будівництва вітряних електричних станції (ВЕС), в тому числі:

 • вибір площадок для розташування ВЕС з урахуванням: вітрового енергетичного потенціалу майданчики, можливості підключення ВЕС до енергосистеми України, реальність вирішення земельних питань та вивченні відсутності екологічних перешкод;
 • довгостроковий прогноз виробництва електроенергії на площадці ВЕС заданими моделями ВЕУ;
 • оцінка впливу ВЕС на навколишнє середовище;
 • оцінка геологічних особливостей площадки;
 • розробка схем підключення ВЕС до Об’єднаної енергосистеми України;
 • організована розробка проектів землевідведення та отримання відповідних ліцензій;
 • техніко-економічні обґрунтування проектів (з проходженням державної експертизи);
 • розробка проекту будівництва ВЕС (з проходженням державної експертизи) та отримання дозволу на будівництво ВЕС.

На замовлення іноземних інвесторів фахівці ІВЕ НАН України брали участь в розробці наступних проектів:

 • проекту будівництва вітряної електростанції «Сонячна долина», потужністю 100 МВт в м Судак, АР Крим;
 • проекту будівництва «Західно-Кримської ВЕС» потужністю 250 МВт в АР Крим;
 • проекту будівництва «Південно — Української ВЕС» потужністю 300 МВт в м. Очаків Миколаївської області.

Оперативна діяльність ІВЕ НАН України в сфері проектних робіт почалася в 2006 році, коли інститутом була отримана Державна ліцензія на господарську діяльність у будівництві, пов’язану із створенням об’єктів архітектури. Ліцензія дозволяла інституту виконувати наступні види робіт:

 • Проектні роботи.
 • Архітектурне та будівельне проектування.
 • Проектування інженерних мереж, систем і споруд.
 • Розроблення спеціальних розділів проекту, зокрема з оцінки впливу на навколишнє середовище.
 • Технологічне проектування по об’єктах паливно-енергетичного комплексу, та інше.

У 2010 році, згідно Закону України щодо обмеження державного регулювання господарської діяльності, ліцензування у сфері проектних робіт було скасоване. Наразі, згідно вимог законодавства України, в галузі прикладних розробок інститут по всіх розділах проекту має сертифікованих проектантів. В інституті створено проектну групу, я яку входять провідні наукові фахівці.

ІВЕ НАН України було проведено енергетичний аудит спеціалізованого клінічного санаторію «Перемога» Міністерства соціальної політики України. За результатами аудиту систем електропостачання та освітлення, систем опалення, гарячого водопостачання та вентиляції, огороджувальних конструкцій, систем водопостачання та водовідведення визначено загальну економію в обсязі 2709386,00 тис. грн./рік, або 56,3% витрат санаторію на споживання паливно-енергетичних ресурсів.

В сфері використання сонячної енергії ІВЕ НАН України виконував наступні проектні роботи:

 1. Розроблено проект та впроваджено фотоелектричну станцію потужністю 5 кВт для електрозабезпечення корпусу №2 ІВЕ НАН України.
 2. Співробітники інституту — члени проектної групи ІВЕ НАН України приймали участь у розробці проектів будівництва фотоелектричної системи електричного живлення у селі «Безрадичі» Київської області, фотоелектричної станції «Антрацит» у Луганській області.
 3. Інститутом розроблені зауваження і пропозиції до проекту ПС 110 кВ «Таврія», яка знаходиться поблизу села «Ключі» Симферопольського району Автономної республіки Крим, для видачі в кримську електроенергетичну систему 100 МВт потужності фотоелектричної станції.
 4. Розроблена робоча документація для проекту будівництва фотоелектричної станції «Добровлянська ФЕС» у Тернопільській області потужністю 4,15 МВт. Особливістю проекту, згідно спеціально розробленої конструкції опор, є можливість розміщення модулів встановленою потужністю 4,15 МВт на дуже малій площі земельної ділянки (5,48 га). Виробник електричного обладнання компанія SMA Solar Technology AG (Німеччина) погодила прийняті в проекті технічні рішення. Проектна документація пройшла експертизу спеціалістів Програми фінансування альтернативної енергетики в Україні (USELF) Європейського Банку Реконструкції та Розвитку (ЄБРР).
 5. Розроблена робоча документація для проекту «Впровадження раціонального споживання енергії з використанням сучасних високоефективних технологій Panasonic, Sanyo та Daikin (Японія) на території ДПУ «Міжнародний дитячий центр «Артек». Проект будівництва «СЕС Артек» розроблявся за участі компанії NISSIN Electric Co., Ltd (Японія). Площадка електричної станції знаходиться на території Міжнародного дитячого центру «Артек», в смт. Гурзуф, Автономна республіка Крим.

Вперше в Україні, на сонячній станції «СЕС Артек» впроваджувалась комп’ютерна система візуалізації роботи промислової сонячної електростанції та інтерактивного обміну інформацією з довгостроковою базою даних. Комп’ютерна система призначена для візуалізація процесів та отриманих результатів роботи сонячної електричної генерації, з виводом їх на широкоформатні екрани з метою навчання учнів школи засобам використання  відновлюваної енергетики та залучення підростаючого покоління до реалізації програм зменшення шкідливих викидів в навколишнє середовище.

Проект будівництва «СЕС Артек» пройшов експертизу у державній організації ДП «Укрдержбудекспертиза». ІВЕ НАН України виконував авторський нагляд за будівництвом об’єкту. На об’єкт, згідно проектної специфікації, було поставлено фотоелектричне та електротехнічне обладнання. Були виконанні значні обсяги будівельних робіт. Але у зв’язку з анексією Криму будівельні роботи були зупинені.

6). Розроблена робоча документація для проекту фотоелектрична станція «Сичівська ФЕС» встановленою потужністю 2,0 МВ (с. Сичівка,  Христинівського  району, Черкаської області). Проект розроблявся за участі компанії Soventix GmbH (Німеччина).

7). У грудні 2017р. проектна група завершила роботу по розробці проектної документації та супроводу Замовника першої в м. Києві промислової сонячної дахової фотоелектричної станції. Інститутом виконувались роботи «під ключ» та надані послуги щодо введення об’єкта в експлуатацію. Замовнику також були надані послуги, пов’язані із супроводом під час проходження всіх етапів для отримання «зеленого» тарифу та продажу електроенергії на Оптовому ринку електроенергії.

Фотографія першої в м. Києві промислової сонячної дахової фотоелектричної станції потужністю 105,0 кВт.

В даний час проектна група займається реалізацією кількох проектів фотоелектричних станцій в Херсонській області для французько-українського замовника, починаючи від підбору площадок і до отримання «зеленого» тарифу та введення об’єктів в експлуатацію.


З питань отримання додаткової інформації та консультації, просимо звертатись за контактами:

Тел.: +38 (044) 206-28-09,

Моб. тел.: +38 (093) 689-58-08, +38 (067) 509-88-48;