Стан сонячної фотоенергетики у світі

Станом на 2020 рік кумулятивна потужність сонячної фотоенергетики у світі становить приблизно 760 ГВт, у році було додано 139 ГВт потужності ФЕС.

Очікувані зміни у пільговій політиці сприяли значному зростанню трьох найбільших ринків – Китаю, Сполучених Штатів та В’єтнаму. Але в кількох інших країнах також спостерігалося значне розширення.

Сприятлива економіка підвищила інтерес до розподілених сонячних фотоелектричних систем на дахах. У 2020 році зростання цієї частки ринку було пов’язано головним чином із збільшенням установок ФЕС у В’єтнамі напередодні закінчення терміну дії пільгового тарифу в країні. Проте в Австралії, Німеччині, Сполучених Штатах та інших відбулося значне зростання дахових систем з акумулюванням електричної енергії, оскільки власники будинків під час пандемії вкладали інвестиції в покращення свого житла.

В багатьох країнах створюються комбіновані сонячні системи з акумулюванням електричної енергії. Наприклад, в Португалії була впроваджена система з акумулюванням потужністю 10 МВт. Згідно з правилами аукціону, проекти в цій країні повинні створювати потужності для зберігання енергії з метою забезпечення стійкості енергетичної системи.

Південна Австралія в 2020 році досягла одного з найвищих у світі рівнів проникнення сонячної енергії. Зростання розподіленої сонячної фотоелектричної енергетики зробило державну енергосистему першою великомасштабною системою в світі, яка наблизилася до точки, коли сонячні фотоелектричні системи на дахах ефективно усувають попит на електроенергію з мережі.

У 2020 році індустрія сонячних ФЕС отримала проблеми, здебільшого через збої, пов’язані з пандемією, а також через аварії на об’єктах полікристалічного кремнію у Китаї та дефіцит сонячного скла. Ці збої, значною мірою через велику залежність від Китаю, як домінуючого світового виробника, призвели до закликів у багатьох країнах до створення місцевих ланцюгів поставок.

На кристалічні технології припадає майже все виробництво осередків. Історично монокристалічні елементи були дорожчими, але й більш ефективними (більша потужність на одиницю площі), ніж полікристалічні елементи, які виготовлені з багатогранних кристалів. Наразі, сонячна фотоелектрична промисловість стала основним драйвером зростання виробництва полікристалічного кремнію і на нього припадає зростаюча частка попиту, на інші ресурси та матеріали, такі як скло та срібло.

У більшості країн утилізація модулів наприкінці терміну їх використання, як засіб для відновлення цих ресурсів та мінімізації пов’язаного з цим впливу на навколишнє середовище, лише починають привертати увагу.

Конкуренція та тиск на ціни продовжували мотивувати інвестиції для підвищення ефективності, зниження витрат та підвищення прибутковості. Незважаючи на численні труднощі, у сектор сонячної фотоенергетики увійшли нові компанії.